Stowarzyszenie Uciechów - Moja Wieś

Seniorzy odwiedzili Jaskinię Niedźwiedzią

Opublikowano 10 sierpnia 2021

W niedzielę 18 lipca o godz.10.00 grupa seniorów udała się pięknym autokarem na zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie.

Kletno przywitało nas lekką , krótką mżawką. Z parkingu prowadziła do jaskini asfaltowa droga – około 1,5 km. Do jaskini wchodziliśmy grupami, po 15 osób każda grupa. O historii i urokach jaskini opowiadali przewodnicy. Trasa turystyczna biegnie środkowym piętrem jaskini. Została świetnie przygotowana do zwiedzania. Jest ciekawie oświetlona i prowadzi wygodnym chodnikiem tak , że turyści mogą się czuć bezpiecznie. Czas zwiedzania przez jedną grupę to 45 minut. Cała trasa udostępniona zwiedzającym liczy około 360 m.
Obecnie jaskinię zamieszkuje około 1350 nietoperzy. Niestety nie spotkaliśmy żadnego. Nazwa jaskini pochodzi od znalezionych w niej niedźwiedzich szkieletów. Ta wycieczka w głąb ziemi , w świat ciszy , mroku i kapiącej wody sprawiła , że można było zagłębić się w niesamowity klimat podziemnego świata. Można było sobie uświadomić upływający czas , poczuć potęgę przyrody i zrozumieć jak niewielką jej część stanowimy my ludzie.
Po wyjściu z jaskini seniorzy podjechali do zagrody agroturystycznej „Nad Stawami” gdzie zjedli bardzo pyszny obiadek i około godziny 17- tej byliśmy w Uciechowie. Wycieczka upłynęła w bardzo miłej atmosferze ,uczestnicy wprawdzie odrobinę zmęczenia , ale bardzo , bardzo zadowoleni.
Organizatorem tego wyjazdu było Stowarzyszenie „Uciechów - Moja Wieś”. Wycieczka była pierwszą częścią projektu „Jesienne uciechy – aktywizacja seniorów sołectwa Uciechów”. Projekt jest dofinansowany przez Gminę Dzierżoniów w ramach otwartego konkursu ofert na zadanie „Działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym”.
Uczestnicy wycieczki pięknie dziękują pani Prezes Stowarzyszenia ,, Uciechów - Moja Wieś” pani Reni Kanarek za wzorowe przygotowanie wyjazdu i czekają na kolejne spotkanie.