Stowarzyszenie Uciechów - Moja Wieś

Seniorzy poznają atrakcje Dolnego Śląska

Opublikowano 1 października 2016

W tym roku seniorzy z Uciechowa pierwszą część projektu „Jesienne Uciechy” postanowili przeznaczyć na zwiedzanie Dolnego Śląska.
W niedzielę 25.09.2016r o godz.12.00 grupa seniorów wyruszyła do kopalni złota w Złotym Stoku. Pierwszy zapis o prowadzonych tu robotach pochodzi z 1273r.Do czasów współczesnych zdołano wydrążyć przeszło 300 km sztolni i chodników rozmieszczonych na 21 poziomach. Na przestrzeni całego okresu wydobywczego  tj. w ciągu ponad 700 lat wydobyto w Złotym Stoku ponad 16 ton czystego złota. W 1962r odgórnym zarządzeniem zakończono działanie kopalni. Dopiero od 28 maja 1996r. uruchomiono Podziemną Trasę Turystyczną „Kopalnia Złota”. My zwiedziliśmy 500 metrowy odcinek tej trasy „Sztolnię Gertrudy”. Oprócz ciekawych historii usłyszanych od przewodnika mogliśmy w korytarzach sztolni obejrzeć bogatą ekspozycję map i planów kopalni z okresu XVIII-XX wieku. W gablotach umieszczone są dawne narzędzia górnicze i hutnicze, minerały, piec muflowy oraz laboratoryjny piec, w którym wypalano złoto. W bocznym chodniku urządzono laboratorium J.Scharfenberga, człowieka który szukając eliksiru życia z rudy uzyskał arszenik- silną truciznę. W kolejnej grocie obejrzeliśmy skarbiec.
Na powierzchni zwiedziliśmy „Średniowieczną Osadę Górniczą”. Tam pokazano nam jak w średniowieczu górnicy ułatwiali sobie pracę stosując w pracy maszyny proste takie jak dźwignie, kołowroty czy wielokrążki. Wszystkie obiekty w osadzie są w skali rzeczywistej i działają jak dawniej.
Ze Złotego Stoku pojechaliśmy do Kamieńca Ząbkowickiego zwiedzić Pałac Marianny Orańskiej. Pałac zaczęto budować w 1839r , a oficjalne zakończenie przypada na maj 1872r. Zamek w Kamieńcu Ząbkowickim jest perłą architektoniczną na skalę europejską. Cechą charakterystyczną jest symetria typowa dla budowli barokowych, ale mamy tu i neogotyk i neobarok i romantyzm. Dwa wewnętrzne dziedzińce porastają około 150 letnie bluszcze. W pałacu działały windy towarowe, osobowe, ogrzewanie podłogowe. Było oświetlenie początkowo gazowe, a później elektryczne. Było tam ponad sto pokoi i ponad 20 łazienek. Jednym słowem wszelkie udogodnienia, które były znane w tamtych czasach. Na terenie 120 hektarowego parku działało 27 fontann na różnych poziomach, ale co najciekawsze wszystkie fontanny tryskały do tej samej wysokości. Te najbliżej pałacu miały wysokość około 5-7 m, a ta najwyższa i najniżej położona miała wysokość 33 m. Pałac po II wojnie światowej został doprowadzony do kompletnej ruiny, aktualnie podlega systematycznej odbudowie.
Wizyta w dawnej posiadłości Marianny Orańskiej była drugim, ale nie ostatnim punktem wycieczki .Na zakończenie zatrzymaliśmy się w Ząbkowicach Śląskich w kawiarni ,gdzie przy słodkim poczęstunku wspominaliśmy to co zobaczyliśmy w czasie wycieczki.
Seniorzy bardzo, bardzo zmęczeni ale też bardzo, bardzo zadowoleni pełni wrażeń około dwudziestej powrócili do Uciechowa.
Ta ciekawa i bardzo pouczająca wycieczka została dofinansowana przez gminę Dzierżoniów. Dotację na realizację zadania publicznego w obszarze „Działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym” otrzymało stowarzyszenie „Uciechów-Moja Wieś” w ramach otwartego konkursu ofert.
Dziękujemy Tomaszowi Włodkowi - prezesowi stowarzyszena „Uciechów-Moja Wieś” za opracowanie planu wycieczki i jej poprowadzenie.
Uczestnikom wycieczki gratulujemy kondycji .
WSZYSTKICH SENIORÓW ZAPRASZAMY na spotkanie integracyjne w dniu 02.10.2016r. na godz.17.00.w sali Centrum Kulturalno-Sportowego w Uciechowie.
W programie:
występy artystyczne dzieci i młodzieży
muzyczny występ zespołu „Uciecho-Wianki”
poczęstunek i upominek dla każdego
Już teraz zapowiadamy bardzo ciekawe spotkanie ze specjalistą z dziedziny ziołolecznictwa i dietetyki, które odbędzie się 16.10.2016r. o godz. 16.00 w sali na terenie Centrum.