Stowarzyszenie Uciechów - Moja Wieś

Poznajemy atrakcje kulturowe powiatu dzierżoniowskiego

Opublikowano 9 lipca 2016

 

W dniu 5 czerwca 2016r. grupa mieszkańców odwiedziła ciekawe miejsca na terenie powiatu dzierżoniowskiego.

Bardzo ciekawa była wizyta w „Śląskiej Piernikarni” w Niemczy. Właścicielka przybliżyła uczestnikom historię pierników oraz ich symbolikę. Dowiedzieliśmy się m.in., że historia dolnośląskich pierników jest dużo starsza od pierników toruńskich oraz, że każda forma staropolskiego piernika ma swoją symbolikę. Obdarowując kogoś piernikiem w konkretnym kształcie przekazujemy jednocześnie określone przesłanie. Mieliśmy okazję wykonać własnoręcznie pierniki o różnych kształtach i na pamiątkę zabraliśmy je do domu. Atmosfera była bardzo dobra, wszyscy dobrze się bawili: i dorośli i dzieci.

Kolejnym punktem wyjazdu było odwiedzenie Arboretum w Wojsławicach. Mieliśmy okazję wysłuchać fragmentu przedstawienia teatralnego w wykonaniu aktora Teatru Starego w Krakowie. Następnie spacerowaliśmy po ogrodzie, który ciągle się rozwija i wzbogaca swoją ofertę. Bez wątpienia Arboretum jest jedną z największych atrakcji powiatu dzierżoniowskiego.

Organizatorem wyjazdu było stowarzyszenie „Uciechów - Moja Wieś”. Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Cudze chwalicie, swego nie znacie – popularyzacja atrakcji kulturowych powiatu”, na które stowarzyszenie uzyskało dotację z powiatu dzierżoniowskiego.