Stowarzyszenie Uciechów - Moja Wieś

LISTOPADOWA NOSTALGIA

Opublikowano 14 listopada 2015

11 listopada o godz.17.00 na zaproszenie stowarzyszenia „Uciechów Moja-Wieś” w sali kominkowej w Uciechowie spotkali się mieszkańcy oraz zaproszeni goście aby w naszej małej Ojczyźnie świętować 97 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Wśród gości była zastępca wójta Jolanta Zarzeka, dyrektor Gminnego Gimnazjum im. ks. Jana Melca Jolanta Stawarz, ksiądz prałat Stanisław Kucharski-proboszcz naszej parafii, pani Małgorzata Szeliga-Adamczyk wraz z młodzieżą gimnazjum gminnego oraz Ryszard Bednarz mieszkaniec Uciechowa „zakochany” w historii Polski.

Spotkanie miało charakter wieczornicy. Trzeci rok z rzędu właśnie w ten sposób deklarujemy swoje przywiązanie do Ojczyzny. Spotkania te nazywamy „Listopadową nostalgią” bo jest to czas wspomnień o osobach, które odeszły i o naszej trudnej polskiej historii.

Wieczornicę rozpoczęła młodzież gimnazjalna, którą przygotowała Małgorzata Szeliga-Adamczyk. W ich wykonaniu usłyszeliśmy kilka pieśni z okresu tworzenia się państwa polskiego i piękny wiersz o niepodległości.

Wspaniałą lekcję historii o powstawaniu nowej Polski po 123 latach zaborów przedstawił nam Ryszard Bednarz. Wykład przedstawiony był w szerokim aspekcie, obejmując wszelkie uwarunkowania w Europie, które decydowały o losach naszego kraju. Uczestnicy byli pod wielkim wrażeniem tego wystąpienia.

Jak w poprzednich lat, tak i w tym roku oprawę muzyczną przygotował nasz niezastąpiony Robert Wszół z żoną Krystyną, który w tym roku towarzyszyła pani Wioletta Wasilewska. Ponieważ teksty piosenek były wyświetlane na ekranie nikt nie miał problemu w wyśpiewaniu wszystkich zwrotek każdej pieśni. A śpiewaliśmy dużo i chętnie.

Przepiękną, okolicznościową dekorację sali przygotowała jak zawsze Elżbieta Michaluk.

Wieczornica była chwilami podniosła, chwilami radosna, chwilami wzruszająca, a na pewno bardzo, bardzo wartościowa.

Stowarzyszenie „Uciechów Moja-Wieś” serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wieczornicy i wszystkim tym, którzy uczestniczyli w spotkaniu. Zapraszamy mieszkańców na podobne spotkanie za rok.

Projekt pn. „Listopadowa Nostalgia” został dofinansowany ze środków gminy Dzierżoniów w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych. W tym roku ze środków projektowych zakupiony został kamienny znicz, który zamontowano w powstającym „Parku pod uciechowską lipą” w tzw. „Miejscu Pamięci”, który przypomina o fakcie, że to miejsce było kiedyś cmentarzem.