Stowarzyszenie Uciechów - Moja Wieś

„Uciechowianki” na festiwalu Europead w Kielcach

Opublikowano 31 lipca 2014

Od 23 lipca2014r. centrum Kielc zostało opanowane przez tysiące nietypowo ubranych osób. W mieście stanęło 10 scen, na których odbywały się setki występów. Tak właśnie rozpoczął się Europead - wielki folkowy festiwal miłośników kultury ludowej. Impreza ma już 50 lat historii, co roku gości w innym państwie, a w 2014 r. po raz pierwszy zawitała do Polski.  W ramach Europeady do Kielc przyjechało ok. 3500 artystów z ponad 20 państw Europy.

 Festiwal Eurodead w Kielcach trwał do 27 lipca 2014r. Już pierwszego dnia na kieleckim Rynku odbył się wspaniały koncert-  Wieczór Powitalny- podczas której Prezydent Kielc Wojciech Lubawski powitał uczestników Festiwalu. W trakcie Wieczoru można było oglądać występy najlepszych świętokrzyskich kapel i zespołów ludowych, przeplatanych pełnymi humoru zapowiedziami wodzireja. W drugiej części wieczoru scenę opanowały różnorodne grupy taneczne - od break dance po balet inspirowany tańcami słowiańskimi.

 Kolejnego dnia ruszyły sceny miejskie, a wieczorem nastąpiło uroczyste otwarcie Festiwalu w Amfiteatrze Kadzielnia. W piątek 25 lipca miały miejsce dwa koncerty tematyczne: koncert grup dziecięcych na Rynku oraz Wieczór Chórów w Kieleckim Centrum Kultury. Bardzo ciekawie było też w sobotę - 26 lipca, ponieważ wszystkie zespoły biorące udział w Festiwalu zaprezentowały się podczas uroczystej parady miejskiej. W tym wielkim, europejskim święcie kultury ludowej udział wziął  Zespół  „Uciechowianki” z Uciechowa. Dla wszystkich pań z zespołu  udział w Festiwalu był nie tylko wielkim przeżyciem ale także świetną okazją poznania innych kultur, twórczości ludowej oraz okazją do nawiązania nowych kontaktów osobistych i artystycznych.

Europead jest wyrazem wiary w przyjaźń i braterstwo między narodami Europy. Opiera się na idei „jedności w różnorodności”. Gromadzi bowiem Europejczyków, którzy spotykają się by dać wyraz temu przekonaniu poprzez sztukę ludową i tradycję regionów.