Stowarzyszenie Uciechów - Moja Wieś

Reprezentacja Uciechowa na Festiwalu Słoików

Opublikowano 26 września 2019

W ostatnią sobotę lata 22 września w Mościsku odbył się II Festiwal Słoików. W godzinach przedpołudniowych odbywały się różnego rodzaju warsztaty. Były to „Prezentacje Rękodzieła Wsi Dolnośląskiej”, które są częścią projektu „Kuźnia wiedzy i doświadczeń w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu”. W projekcie uczestniczyli mieszkańcy gminy Lubawka i Kłodzko. Jeden panel warsztatowy prowadziła nasza mieszkanka Lucyna Pająk. Były to warsztaty z wykonywania frywolitek. Frywolitka to bardzo stara, czasochłonna i trudna sztuka tworzenia koronek. Uczestnicy byli pod ogromnym wrażeniem tego, co można „wyczarować” za pomocą nitki i wrzecionka.
O godz. 15.00 rozpoczął się Festiwal Słoików. Panie ze stowarzyszenia prezentowały na stoisku Uciechowa pyszne przetwory. Przetwory były wykonane z owoców i warzyw z własnych ogródków , a więc bez nawozów sztucznych i bez żadnych E…- czyli samo zdrowie. Były tam słoiki z grzybami i rybą w zalewie słodko kwaśnej , soki z malin, jeżyn, z kwiatów czarnego bzu, agrestu i powidła ze śliwek , z jabłek i winogron , wiśnie w różnych postaciach. Były kiszone ogórki , sosy pomidorowe , buraczki w łagodnej zalewie octowej. Był też miód z cytryną i imbirem na przeziębienie i smalczyk a dla łasuchów ciasto.
Słoiczki duże , małe , średnie były pięknie przystrojone i dodawały urody naszej prezentacji. Mieliśmy wielu odwiedzających nasze stoisko i większość wystawionych przetworów sprzedałyśmy, co zasili finansowo działalność stowarzyszenia.
Pogoda była piękna , ludzie radośni pełni pasji w tym co robią. Był to dzień pełen pięknych przeżyć.