Stowarzyszenie Uciechów - Moja Wieś

Dożynki wiejskie

Opublikowano 21 sierpnia 2011

21.08.2011r. nasza wieś Uciechów obchodziła swoje sołeckie dożynki. Uroczystość ta była połączona ze świętowaniem na cześć św.Bartłomieja, patrona naszej parafii.
W przygotowaniu wiejskich dożynek brało udział wiele osób: sołtys wsi Pani Agata Kostek-Płaczek, Rada Sołecka, członkowie Stowarzyszenia „Uciechów-Moja Wieś” oraz bardzo wiele osób niezrzeszonych .

Przez kilka wieczorów panie z zespołu „Uciecho-Wianki” plotły wieniec dożynkowy na stelażu w kształcie dwóch serc. Stelaż wyspawał z dobrego serca  pan Józef Kauza – członek Stowarzyszenia „Uciechów-Moja Wieś”.

Niedzielne świętowanie rozpoczęło sie uroczystą mszą świętą ,w której uczestniczyli także zaproszeni goście: Wójt Gminy  Dzierżoniów Pan Marek Chmielewski, zastępca wójta Pani Jolanta Zarzeka, Pani Agnieszka Hul -skarbnik oraz prezes Stowarzyszenia pani Agnieszka Anklewicz. Udział wzięli także zaproszeni księża. Msza miała piękną oprawę. Śpiewała schola przygotowana przez organistę pana Roberta Wszół i jego żonę Krystynę. Wieniec dożynkowy do kościoła wnieśli rolnicy. Pani sołtys Agata Kostek-Płaczek i panie z KGW niosły dary ołtarza i brały udział w modlitwie wiernych w nowych strojach stylizowanych na ludowe. Stroje zostały  ufundowane przez Gminę Dzierżoniów i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Po mszy księża i zaproszeni goście zostali podjęci świątecznym obiadem w „sali kominkowej”. Stół uginał się od „frykasów” przygotowanych przez wspaniałe gospodynie z naszej wsi.

Od godziny 17-tej  na terenie Centrum Sportowego-Rekreacyjnym rozpoczął się festyn rodzinny.  Były organizowane zawody sportowe, zręcznościowe dla dzieci i dla dorosłych. Było mnóstwo radości, śmiechu i oczywiście słodkie nagrody.

Wszyscy, którzy przybyli na festyn zostali poczęstowani kiełbaską z grilla. Było też stoisko z ciastem, kawą i zimnymi napojami. Oprawę muzyczną przygotował jak zwykle niezawodny Nasz DJ Andrzej Koszało, a wesoła zabawa zakończyła się dopiero o północy.

Dożynki wiejskie zostały zorganizowane pierwszy raz po ponad dwudziestu latach. Mamy nadzieję, że tradycyjne święto plonów zostanie na stałe w kalendarzu imprez sołeckich.